InternetMarketing-Strategie.sk

Akadémia online podnikateľa - naučte sa zarábať pomocou internetu!................................................................................................... BLOG - Online Podnikanie


ČOSKORO SPUSTÍME NOVÝ WEB! PRE VIAC INFO KLIKNITE TU !

Macintosh (Apple) verzus Windows

Dlhé roky som používala Windows, asi ako väčšina počítačovo gramotných ľudí. Ak sa dobre pamätám, pred rokmi obchody s Apple produktami na Slovensku sa hľadali veľmi ťažko. Fanatici a IT sveta znalí si svoje „meky“ zadovážili spoza veľkej mláky. No posledné roky nie je možné prehliadnuť čoraz väčšmi rastúcu ponuku Apple produktov.


Už pred troma rokmi som spozorovala, že moji IT partneri väčšinou pracovali na macintosh-och a všetci do jedného tvrdili, že by sa k Windows nikdy viac nevrátili. Bola som veľmi zvedavá, čo vie taký MAC viac, ako Windows. Bola som viac, než klasický užívateľ Windowsu, vyznala som sa v softvéroch, čistila som a opravovala priateľom počítače a neexistoval problém, ktorým by ma Windows prekvapil. Milovala som prácu na PC a občasné zamrznutie a niekoľkominútové načítavanie operačného systému (bootovanie) pri zapnutí  počítača som brala ako samozrejmosť. Iné som nepoznala, tak som svoj život prispôsobila stroju.

Až raz, na Vianoce som si povedala, že po ukončení úspešného pracovného roka si zaslúžim darček a kúpim si MacBook Pro (Apple notebook). Dopredu som sa bála noviniek  a toho, ako dlho mi bude trvať, kým si osvojím všetky tie novinky. Apple totiž funguje na úplne iných princípoch, ako Windows operačné systémy.

Musím povedať, že som bola až sklamaná, ako rýchlo som sa naučila používať Macintosh systém. Vzrušenie z nových objavov pominulo po jednom dni. Na druhý deň som totiž ovládala všetky potrebné programy. Zostalo mi už len nájsť alternatívne programy mojich obľúbených softvérov z Windows, ktoré samozrejme na MAC-u nefungujú.

Všetko totiž, čo končí na „.exe“ v Macintoshe nespustíte. Toto vyhľadávanie mi aspoň zabralo niekoľko dní. Väčšinu som našla bez toho, aby som za to musela platiť. Pamätám si, ako som sa čudovala, keď som pri istom produkte v časti download našla nasledovnú hlášku:
Stiahnuť pre Windows – xy Eur
Stiahnuť pre MAC – zadarmo

Odkedy mám MAC, iPhone a iPad, každým dňom sa ubezpečujem o svojom šťastí. O tom, ako mi je dobre, že môžem pracovať s tak skvelými pomôckami pre svoj biznis (a život).
Úplne najviac som bola pozitívne šokovaná z inštalácie nového operačného systému.
Keď chcete preinštalovať Windows, napríklad z Windows XP na Windows 8 (alebo Vista, alebo akúkoľvek verziu), musíte všetko pracne zálohovať. Nielen dokumenty (ako sú word, excel a pod.), ale aj dáta, ktoré sa vám ukladajú pri práci s jednotlivými programami, napríklad emaily z outlooku, účtovné dáta, atd.)
A potom naformátujete disk, nainštalujete aktuálnu verziu Windows a znova musíte nainštalovať všetky programy. Až napokon nahráte do novučičkého, prázdneho počítača vaše dáta z externých diskov. Mne to zvyčajne trvalo 1-2 dni, ak som mala to šťastie, že všetky programy bežali aj na novom OS.

Pri Apple produktoch je to inak. Stiahnete nový OS a automaticky sa preinštaluje, ako by to bola jednoduchá aktualizácia. Takto to funguje v mobile (iPhone) v iPade a samozrejme aj v MAC-u. Trvá to asi pol hodiny  a po automatickom reštarte máte pred sebou svoj počítač presne tak, ako ste ho mali pred inštaláciou. Všetky dokumenty, programy, obrázky, pozadia, ikonky na ploche...všetko je tak, ako pred inštaláciou novej verzie operačného systému. Je to niečo neuveriteľné!
A to som ešte zabudla povedať, že nový OS stojí (aktuálne v januári 2013) necelých 18 Eur!

A ešte jedna pikoška pre tých, ktorí Macintosh systém práce nepoznajú.
Inštalácia nových programov je tak primitívne jednoduchá, že to zvláda naozaj ktokoľvek.
Stiahnete softvér (súbor s koncovkou „.dmg“), kliknete naň a otvorí sa okno s dvoma ikonkami.
Napríklad:

 

 

Inštalácia v Macintosh

alebo

 

Inštalácia v Macintosh

 

Myšou chytíte (drag and drop systém) novú aplikáciu (ikonku nového programu) a pretiahnete do ikonky Applications v tom okne, ktoré sa vám otvorí (viď obrázok).
To je všetko. Inštalácia prebehla, môžete pracovať.

Ešte poznámka na záver:
Ak máte iPhone, iPad a MACbook, úžasne viete prepojiť jednotlivé programy. Bez toho, aby ste pracne museli synchronizovať, automaticky sa vám zapíšu údaje z kalendára do všetkých nosičov. Napríklad počas prechádzky si do mobilu zapíšete poznámku (nemusí to byť len kalendár, je veľa iných programov na pripomienky) a po príchode domov už vás táto poznámka čaká v počítači (a samozrejme aj v iPade).

Je ešte toľko veľa vecí, prečo je Macintosh lepší ako Windows, že by som mohla napĺňať ďalšie a ďalšie stránky. Napríklad načítanie obrazovky po otvorení počítača či iPadu sa meria v sekundách. Pri Windowse som si zatiaľ robila kávu, vyniesla odpadkový kôš, alebo ustlala posteľ, aby som využila užitočne čas...

Ďalšie rozdiely a postrehy medzi Windows OS a Macintosh nájdete v mojom článku na E-zeny.sk


Aký operačný systém používate vy? A aké máte poznatky, skúsenosti s Apple vy?