InternetMarketing-Strategie.sk

Akadémia online podnikateľa - naučte sa zarábať pomocou internetu!................................................................................................... BLOG - Online Podnikanie


ČOSKORO SPUSTÍME NOVÝ WEB! PRE VIAC INFO KLIKNITE TU !

Čo nakupujú Slováci na internete

Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí by chceli podnikať na internete, no nevedia presne v čom. Oblasť, v ktorej sa môže začínajúci podnikateľ realizovať na internete je závislá od rôznych faktorov.  Jeden z nich si podrobnejšie rozoberiem v článku.

Ako zistiť v čom sa oplatí podnikať na internete?
Odpovedí je niekoľko. Napríklad, v čom ste zruční (hobby), čo viete (odbornosť), v čom máte hlboké vedomosti (skúsenosti), kde je diera na trhu a čo najviac ľudia potrebujú a trh im to neposkytuje v takej kvalite, ako by ste vedeli vy.

Keď sa rozhodujete, v čom podnikať a zatiaľ nemáte jasný smer, možno vám pomôže aj štatistika, aké produkty alebo služby Slováci najviac nakupujú na Slovensku. Samozrejme vaše online podnikanie sa nemusí obmedziť len na našu krajinu, no v dnešnom článku sa zameriame na tieto čísla.

Dobrý správa je, že percento Slovákov, ktorí majú skúsenosti s ovládaním moderných informačných technológií, stúpol v porovnaní s rokom 2011 zo 76 na 79%. (Celoslovenský reprezentatívny výskum - Inštitút pre verejné otázky (IVO) v marci 2013.)

Rovnako je dobré vedieť, že sa zlepšila vo finančnej gramotnosti  aj stredná a staršia generácia, nízko vzdelaní ľudia, dôchodcovia, nízko kvalifikovaní pracujúci, domácnosti s nízkym príjmom a obyvatelia malých obcí. To znamená, že pri tvorbe ponuky môžete cieliť aj na tieto segmenty.  

Čo Slováci nakupujú na interneteOnline napkupovanie

  • august 2012

51 % oblečenie a obuv
48 % knihy
45 % elektronika
30% mobilné telefóny
28% lístky na podujatia a parfumy
23% hry a hračky
20% autá či autodoplnky

  • január 2013

39% oblečenie, obuv, doplnky
28% mobilné telefóny
26% knihy
21% biela technika
20% kozmetika a parfumy
18% auto-moto, autodoplnky
17% športové vybavenie, TV a video, detský tovar a hračky
16% notebooky, lístky do divadla
3% potraviny

Čo sa nezmenilo:
muži na rozdiel od žien nakupujú viac elektroniku, mobilné telefóny, autodoplnky a autopríslušenstvo, softvér a hardvér. U nežnejšieho pohlavia prevláda oblečenie, obuv, parfumy, kozmetika, šperky a hodinky.

Zdroj: Prieskumu výskumnej agentúry NMS Market Research a portálu Heureka.sk.


  • Ďalšie štatistiky z obdobia: august 2013

60% Slovákov sa minimálne jedenkrát DENNE pripája k internetu
75% Slovákov sa minimálne jedenkrát za TÝŽDEŇ pripája k internetu
Približne 58 % ho využíva s cieľom získania informácií o tovaroch alebo službách.
Internet využívame o niečo častejšie ako priemerní Európania. V únii aspoň raz do týždňa použije internet 70 % obyvateľov a denne 59 %.

Zdroj: výskum Poštovej banky na základe aktuálnych údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

Online nakup

  • Hlavným motívom nákupu cez internet sú (pre Slovákov)

54% nižšie ceny produktov v porovnaní s kamennými obchodmi,
18% širšia ponuka kvalitnejších, v kamenných predajniach často nedostupných tovarov,
17% úspora času,
7% pohodlie nákupu.

Pre majiteľov eshopov je dôležitá informácia, že približne 22 % ľudí kupujúcich online navštevuje väčšinou tie isté - overené e-shopy. Ak teda raz získate dôveru zákazníka, máte kvalitné služby a zaujímavý tovar, môžete očakávať, že budete mať vracajúcich klientov.

Rada by som zdôraznila fakt, že dnešné webové stránky musia spĺňať okrem klasickej optimalizácie (SEO) aj optimalizáciu zobrazovania v mobilných telefónoch a tabletoch. Ako hovorí riaditeľ  NMS Market Research Michal Osuský: Už v roku 2012 smartphone vlastnilo zhruba 50 % mužov a 37 % žien, ktorí využívajú internet aj na online nákupy. Medzi držiteľmi inteligentných telefónov prevažuje veková skupina 16 až 30 rokov.“

Snáď vám tieto štatistiky trochu pomohli...

Neprehliadnite Intenzívnu školu digitálneho marketingu

Ak sa chcete naučiť vytvoriť efektívnu webovú stránku, alebo zvýšiť príjmi vo svojom existujúcom online biznise, určite si pozrite ponuku intenzívnych workshopov o Facebooku, Google analytics a tvorby webu tu: MonikaJ.sk